maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

7 הרובעים היהודיים המעניינים באירופה

ההיסטוריה של העם היהודי התאפיינה מאז ומתמיד בחיי קהילה בעלי אופי דתי וחברתי הנועד לסייע ולספק תמיכה לאנשים החיים בתוכה. ואכן, הקהילות בערים השונות באירופה שיקפו מאז ומתמיד חיי חברה ופרנסה פעילים של היהודים שחיו בקרבן, אולם במקביל היוו לא פעם מטרות לפרעות, אלימות ואנטישמיות. ביקור באתרים של מרכזי הקהילה היהודית ברחבי העולם מאפשר לנו הצצה אל רובעי הקהילות היהודיות בערים שונות לצד חשיפה אל רגעים חשובים בהיסטוריה היהודית, רגעים שהפכו את האזורים האלו לכמה מהתחנות המרכזיות בטיולים של רבים מאתנו. המדריך הבא יקח אתכם לכמה ממוקדי העניין בקהילות היהודיות ב-7 יעדים מובילים באירופה, למקומות בהם ההיסטוריה שלנו זורמת ברחובות העיר.

רובעים יהודיים
Djampa 
 
הרובע היהודי בפראג
 
הבירה הצ'כית היא יעד אהוב מאוד על המטיילים הישראלים, וגם בתקופות קדומות יותר היא הייתה מוקד משיכה לאוכלוסייה יהודית גדולה. שורשיו של הרובע היהודי בפראג נטועים כבר במאה ה-13, והוא עבר כמה וכמה שינויים לאורך השנים. במהלכם שונה שמו לרבוע יוזפוב, על שם הקיסר יוזף השני, שבכתב הסובלנות שהוציא בשנת 1781 אישר ליהודים לעסוק בכל משלח יד ולהתגורר היכן שרצו. מרבית המבנים שניתן לראות באזור הרובע היהודי נבנו במאה ה-19 ביוזמת עיריית פראג והשתמרו עד היום, כיוון שלהבדיל מרובעים יהודיים במדינות אחרות באירופה שנהרסו בזמן השלטון הנאצי, רצה היטלר להקים בצ'כיה מוזיאון להנצחת הישגיו במלחמה ולצורך כך קיבץ ברובע היהודי בפראג מגוון חפצי אמנות ויודאיקה.
 
רובעים יהודיים
Kurtis Garbutt
 
המבנים שנותרו במהלך הלחימה הם אלה שנחשבו כבר אז כבעלי חשיבות היסטורית ותרבותית גדולה. 
 
בין האתרים המומלצים ביותר לביקור ברובע היהודי בפראג:
 • בית הכנסת אלטנוישול ("ישן-חדש") - זהו בית כנסת אורתודוקסי שהוקם בשנת 1270, והוא ידוע בתור בית הכנסת העתיק ביותר באירופה. כיוון שהיה בית הכנסת הראשון בעיר, הוא זכה תחילה לשם 'החדש', אולם לאחר שנבנה בית כנסת נוסף לצדו שונה שמו ל'ישן-חדש'. במקביל, קיימת גם האמונה שמקור השם שהוענק למבנה הוא בביטוי 'על תנאי' (אלטנוי), כיוון שמדובר במבנה זמני שעומד וקיים רק עד לביאת המשיח. 
רובעים יהודיים
James G. Milles

בסמוך למבנה בית הכנסת נמצא בניין הקהילה היהודית, שעליו שעון ייחודי בעל ספרות עבריות במקום אותיות, אשר נע מימין לשמאל. 

רובעים יהודיים
Chris Brown
 • בית הכנסת מייזל - המבנה הזה הוקם בשנת 1592, נשרף ואז שופץ בראשית המאה ה-20 וקיבל מראה ניאו-גותי יוצא דופן. כיום, ניתן לבקר בו בתערוכה המציגה את תולדות הקהילה היהודית בפראג מתקופת ימי הביניים ועד למאה ה-18, בנוסף לחפצי אמנות ויודאיקה שונים.
רובעים יהודיים
Gabriel Millos
 • בית הקברות היהודי - בית הקברות, שנחשב לאחד מבתי הקברות היהודיים העתיקים בעולם, הוקם במחצית הראשונה של המאה ה-15 והוא כולל מעל ל-12 אלף מצבות. כמה מהאישים הקבורים במקום הם מרדכי מייזל, המהר"ל (רבי ליווא בן בצלאל) והפייטן אביגדור קרא שנפטר בשנת 1439. הביקור בין העצים הגבוהים של בית הקברות מול מראה המצבות הדחוקות, מצליח לבטא עבור רבים ללא קול את שורשי סיפורה של הקהילה היהודית בצ'כיה לאורך מאות שנים.
רובעים יהודיים
Edd Prince
 • המוזיאון היהודי של פראג - המוזיאון היהודי נוסד בשנת 1906 במטרה לשמר את תשמישי הקדושה של הקהילה, וכיוון שהיה אחד מהמבנים שייעדו הנאצים לשימור בזמן מלחמת העולם השנייה, לא נפגע במהלכה. כיום כולל המוזיאון תערוכות מתחלפות ומייצגים, בהם חפצי אמנות יהודית מכל רחבי צ'כיה. חשוב לציין כי המוזיאון היהודי, בתי הכנסת, בית הקברות ובית העירייה מאוגדים יחד, ורכישת כרטיס כניסה למוזיאון מקנה גם את האפשרות לבקר בכל האתרים האחרים שצוינו. לחצו כאן למידע נוסף אודות המוזיאון היהודי ותערוכות המתקיימות בו.
רובעים יהודיים
Emmanuel DYAN
 
הרובע היהודי בפריז
 
עם למעלה מרבע מיליון איש, מהווה כיום פריז את מוקד הקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה, ואחת מהעתיקות והמפוארות בעולם. ראשיתה של הקהילה בפריז מצוי עוד בזמן הכיבוש הרומי, אך ההגירה המשמעותית אליה התרחשה בעקבות המהפכה הצרפתית, כאשר החלו פליטים יהודים ממזרח אירופה להגר אליה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. עד לכיבוש צרפת על ידי השלטון הנאצי הם הספיקו להתבסס ולהתערות בחברה ובכלכלה העירונית, אולם עם הפלישה הגרמנית לצרפת בשנת 1940 סולקו מעבודותיהם, וביולי 1942 גורשו מהעיר והועברו אל מחנות עבודה. עד לסוף המלחמה נתפסו ונרצחו כרבע מיהודי צרפת במחנות הריכוז וההשמדה, ביניהם מרבית הקהילה היהודית של פריז.
 
רובעים יהודיים
Jean-Pierre Dalbéra

כיום מרוכזת עיקר הפעילות של הקהילה היהודית בעיר ב"פלעצל", כינוי לכיכר קטנה ביידיש, שהוא אזור הממוקם ברובע המארה שבגדה הימנית של העיר. באזור זה נמצאים מרבית אתרי ההנצחה והזיכרון, בתי הכנסת, בתי הספר היהודיים והמסעדות הכשרות.

בין האתרים המומלצים ביותר לביקור ברובע היהודי בפריז:

 • בית הכנסת דה לה ויקטואר (Grande Synagogue de Paris) - בית הכנסת הגדול שברחוב ויקטואר ("הניצחון") מכונה גם "בית הכנסת רוטשילד", שכן זהו המקום בו נהגו בני המשפחה להתפלל במשך שנים רבות. המבנה נחנך בשנת 1874 והוא יכול להכיל כ-1,800 מתפללים בעת ובעונה אחת. בכניסה לבית הכנסת ניצבות אנדרטאות ברונזה עליהן חקוקים שמות מחנות ההשמדה אליהם נשלחו יהודי פריז בתקופת מלחמת העולם השנייה. לחצו כאן לצפייה באתר של בית הכנסת בשפה העברית.
רובעים יהודיים
Groume
 • המוזיאון לאמנות ולהיסטוריה של היהדות (Musée d'Art et d'Histoire du Judaïsme) - המוזיאון הזה כולל אוספים המתייחסים להיסטוריה של יהדות צרפת החל מימי הביניים ועד להקמת מדינת ישראל, פריטי אמנות יהודית מתקופת הכיבוש הנאצי, אוספי ציור ותערוכת צילומים.
רובעים יהודיים
Frédérique PANASSAC
 
הרובע היהודי בברלין
 
הרובע היהודי בברלין ממוקם באזור שבין תחנת הרכבת התחתית רוזנטאלר פלאץ לבין אזור הקניות האקשר מרקט. יהודים חיו בברלין כבר בסוף המאה ה-13 ברחוב בלב הרובע מיטה, שזכה לשם יודנשטראסה ("רחוב היהודים") וקיים עד היום, אולם גורשו ממנה בעקבות פרעות שהתחוללו בעיר ושבו אל חלקה המערבי רק בסוף המאה ה-17, יחד עם הפליטים אשר נמלטו מאוחר יותר מן הפוגרומים במזרח אירופה. עד שנות ה-30 של המאה ה-20 צמחה הקהילה לגודל של כ-160 אלף איש, שהיו כשליש מיהדות גרמניה כולה. עם זאת, בעקבות המלחמה היגרו ממנה כמחצית מהיהודים וכ-50 אלף מהנותרים נרצחו במחנות ההשמדה. 
 
רובעים יהודיים
Dguendel

כיום מתגוררים בעיר כ-20 אלף יהודים, והיא כוללת אתרים רבים בעלי זיקה להיסטוריה היהודית שכדאי מאוד לבקר בהם. השיטוט ברחובות הרובע היהודי יפגיש אתכם עם לוחיות ברונזה הנעוצות על כמה מאבני המדרכות, אשר משמשות כסמלי זיכרון עליהם מצוינים שמות האנשים שהתגוררו באותו המקום בתקופת המלחמה. הן גם כוללות את תאריך השילוח שלהם למחנות ההשמדה או הריכוז ושם המחנה אליו נשלחו. 

רובעים יהודיים
IK's World Trip

בין האתרים המומלצים ביותר לביקור ברובע היהודי בברלין:

 • בית הכנסת החדש של ברלין - 3,200 המושבים שבמבנה המרשים בעל כיפת הזהב ברחוב אוראניינבורגר, הפכו אותו לאחד מבתי הכנסת הגדולים באירופה. מבנה בית הכנסת, שנחנך בשנת 1866, נועד לשרת את הקהילה היהודית הגדולה בעיר, וזכה לשם זה כיוון שהיה אחד הראשונים בעיר שנעשה בו שימוש בברזל ובשיטות בנייה מודרניות. במהלך ההפצצות של ברלין בשנת 1943 נפגע המבנה, ולמרות ששוקם לאחר מכן לא שוחזר אולם התפילה המקורי שלו. כיום, ניתן לצפות בו בתערוכות מתחלפות בעלות זיקה לעולם היהודי ולהשתתף באירועים וכנסים הנערכים בו בתיאום עם בתי הכנסת האחרים בברלין. לחצו כאן למידע נוסף אודות התערוכות ושעות הפעילות.
רובעים יהודיים
Infinite Ache
 • המוזיאון של יהדות ברלין - המוזיאון הזה סוקר את ההיסטוריה של יהודי גרמניה בכלל וברלין בפרט. המבנה כפי שהוא היום, הוא "גלגול" של המבנה המקורי משנת 1933, שהוקם טרם עליית הנאצים לשלטון ונסגר על ידם במהלך המלחמה. בשנת 2001 נחנך המבנה החדש, שצורתו מזכירה מגן דוד שבור, והוא כולל מפלס המתאר את חורבן השואה, לצד מסלול של תערוכות קבועות המארחות בין היתר את יצירותיו של מנשה קדישמן. לחצו כאן למידע נוסף אודות המוזיאון והפעילויות שהוא מציע.
רובעים יהודיים
Jorge Royan
 • בית הקברות היהודי הישן - בית הקברות הזה שימש את הקהילה היהודית של ברלין בעיקר בין השנים 1672-1827. בתקופת הנאצים נהרסו רבות מהמצבות במקום ונכרו בו קברי אחים. בשנת 1948 חזר המקום לידי הקהילה היהודית בעיר, ומאז שוקם מספר פעמים. כיום ניתן למצוא בכניסה אליו אנדרטת זיכרון הכוללת 13 פסלים לזכר הנרצחים בשואה, לצד שלטים עם שמות המשפחות שהתגוררו באזור עד לאותה תקופה.
רובעים יהודיים
Jochen Jansen

אתרים חשובים נוספים מחוץ לרובע היהודי:

בעת הביקור בעיר מומלץ לבקר גם בכמה אזורים נוספים מחוץ לרובע היהודי, ביניהם הרובע הבווארי, אזור שנחשב למרכז החיים היהודיים עד לתקופת המלחמה וכיום מפוזרים בו תמרורים ושלטים רבים כחלק ממייצג שמטרתו זיכרון והנצחה של ההגבלות והאיסורים שהוטלו על היהודים לאורך שנות המלחמה. נקודת חובה נוספת לביקור היא כמובן האנדרטה הגדולה לזכר קורבנות השואה שממוקמת ליד שער ברנדנבורג בעיר וכוללת 2,711 קוביות בטון בגדלים שונים שנועדו להציג את המועקה, חוסר האונים והמצב הנפשי שאפיינו את התקופה.

רובעים יהודיים
Jorge Royan
 
הרובע היהודי ברומא
 
רובע סנט אנג'לו שעל יד נהר הטיבר, היה היעד אליו ביקשה הכנסיה הקתולית בראשות האפיפיור פאולוס להעביר את יהודי העיר בשנת 1555, על מנת להרחיק אותם מתושביה הנוצריים ולהמיר את דתם. הגטו היהודי ברובע וההגבלות על שוכניו בוטלו וחזרו מספר פעמים לאורך השנים, עד לביטולו הסופי של הגטו בשנת 1870.
 
רובעים יהודיים
Σπάρτακος
 
כיום הפך הרובע לאחד מאזורי הקניות והבילויים השוקקים בעיר, והוא מהווה מוקד לתיירים שמעוניינים לראות לא רק את חלקו היהודי של הרובע, אלא גם את צורת הבנייה העתיקה מראשית תקופת הרנסנס שנשתמרה בו, כמו גם לבקר בכנסיות והתאטראות שלו. במסגרת השיטוט באזור ניתן לבקר באחת מבין המסעדות והמאפיות הכשרות הממוקמות בו, להיכנס אל חנויות היודאיקה והמזכרות ועוד. המפה הבאה מאפשרת לצפות בכל האתרים התיירותיים באזור שהיה הגטו היהודי ברומא.
 
בין האתרים המומלצים ביותר לביקור:
 • בית הכנסת הגדול של רומא - המבנה הייחודי והמרשים ביותר באזור הרובע הוא בית הכנסת הגדול של רומא, שנחנך ב-1904. במשך שנים הכיל המבנה, לאור האיסור לבנות בתי כנסת נוספים ברובע, חמישה בתי כנסת שונים בהתאם לעדות השונות, אולם לאחר שריפה הוא נבנה מחדש כמבנה אחד, והכיכר שצמודה אליו זכתה להיקרא "כיכר חמשת בתי הכנסת" על שם המבנה המקורי. 
רובעים יהודיים
Livioandronico2013
 • המוזיאון היהודי של רומא - המוזיאון היהודי הוקם בשנות ה-60', אולם עבר מאז שיפוצים ונפתח שנית בשנת 2005. כיום ניתן לצפות בו במגוון תערוכות מתחלפות ומוצגים הכוללים אוספים של ספרי תורה ומגילות, חפצי יודאיקה שונים ועוד.
רובעים יהודיים
Ryan Baumann
 • המבנה היחיד שנותר מהגטו הרומאי - בקצה רחוב ויה דלה רג'ינאלה (Via Della Reginella) שהיה חלק מהגטו בעיר רומא, לא רחוק ממזרקת הפונטה דלה טרטרוגה המפורסמת, ניתן להבחין במבנה בן שש קומות שעל המדרכה, אשר לצדו לוחיות ברזל עם שמות יהודי רומא שחיו בו עד לרציחתם. זהו השריד היחידי מהגטו היהודי ברומא ששרד בשלמותו עד היום. כיום, לצד המבנה ולאורך הרחוב שמסמל את קצה הגטו, ניתן למצוא מספר גלריות ובתי קפה.
רובעים יהודיים
Lalupa
 
הרובע היהודי בלונדון
 
קהילה יהודית בולטת התבססה בלונדון מאז המאה ה-20, כאשר תחילה התגוררו מרבית יהודי לונדון באזור האיסט אנד, אולם לאחר עליית היטלר לשלטון השתרש הזרם החרדי בשכונת גולדרס גרין הצפון-מערבית, וזמן קצר לאחר מכן הקימו בה מהגרים יהודים מפולין בתי כנסת ובתי ספר. כיום מונה הקהילה היהודית בעיר כ-200 אלף איש, כאשר הרובע היהודי עצמו, הכולל את ריכוז האנשים הגדול ביותר, ממוקם בגולדרס גרין ובהנדון, שתי שכונות סמוכות הממוקמות בצפון-מערב העיר. הקהילה החרדית לעומת זאת, ממוקמת בשכונת סטמפורד היל שבצפון-מזרח. 
 
רובעים יהודיים
Chesdovi
 
טיול באזור הרובע היהודי על עשרות בתי הכנסת ובתי הספר היהודיים שבו, מספק למבקרים אווירה ייחודית בעיקר בסופי שבוע, שכן מדובר באחד האזורים הבודדים באירופה בהם ניתן ליהנות משקט ומיעוט של כלי רכב האופייניים לימי השבת בישראל. בנוסף, הוא מהווה את הריכוז הגדול ביותר של מסעדות ומרכזי קניות כשרים בבריטניה, ולכן מושך אליו מבקרים יהודים רבים. 
 
רובעים יהודיים
RoBalls
אתרים חשובים לקהילה היהודית הנמצאים מחוץ לרובע היהודי:
 
המוזיאון היהודי ממוקם בקמדן טאון, מרחק של כ-20 דקות נסיעה מהרובע היהודי, והוא מאפשר לחזות בתיעוד היסטורי מרתק של חיי היהודים בעיר, כמו גם בסקירה של אישים יהודיים מפורסמים ובתצוגה ייחודית בנושא השואה. למתעניינים בביקור בבית הכנסת המרשים ביותר בעיר, מומלץ לנסוע אל בית הכנסת העתיק בוויס-מרקס, שהוקם בשנת 1701 וממשיך לשמש כבית תפילה ליהודי העיר מאז ועד היום.
 
רובעים יהודיים
Anders Hanson
 
הרובע היהודי בבודפשט
 
הקהילה היהודית של בודפשט, שמונה כיום כ-80 אלף איש, נחשבת לקהילה היהודית הגדולה ביותר במרכז אירופה, אולם למעלה ממחציתה נספתה במהלך מלחמת העולם השנייה, עובדה שהופכת את אזור הרובע היהודי בעיר לעדות וזיכרון חיים לאותה תקופה. הסיור בסמטאות הרובע מאפשר התבוננות אותנטית באורח החיים היהודי בעיר, והוא כולל בתי כנסת, בתי קפה כשרים ומעדניות בהן ניתן לרכוש מגוון מאכלים יהודיים מסורתיים.
 
רובעים יהודיים
Adam Jones

בין האתרים המומלצים ביותר לביקור ברובע היהודי בבודפשט:

 • בית הכנסת הגדול של בודפשט - זוהי אחת האטרקציות התיירותיות הבולטות בעיר כיום. בית הכנסת נפתח למתפללים בשנת 1859 ונחשב לאחד מבתי הכנסת הגדולים ביותר באירופה עם מקום לכ-3,000 מתפללים. במהלך מלחמת העולם השנייה נשרף המבנה על ידי הנאצים, וברחובות שמאחוריו נבנה הגטו היהודי של בודפשט. בסוף הלחימה נפגעו שאריות בית הכנסת מהפצצות בנות הברית, ורק בשנות ה-90' שוחזרו קירותיו והוא חזר לשמש כמקום לתפילה. כיום, בנוסף לאולם המתפללים, כולל המתחם גם אזור הנצחה ומספר אנדרטאות לזכר יהודי בודפשט שנרצחו בשואה.
רובעים יהודיים
Adam Jones
 • מוזיאון ההיסטוריה היהודית - בצמוד למבנה בית הכנסת ממוקם מוזיאון ההיסטוריה היהודית שנפתח בשנת 1998, וכולל אוסף של חפצי קודש מהמאות ה-18 וה-19 לצד צילומים המתעדים את חיי הקהילה היהודית. המוזאון מציע סיורים מודרכים בעברית באמצעות מדריכים קוליים.
רובעים יהודיים
Manny Moss
 • פארק ראול ולנברג - מעבר אל חצר בית הכנסת האחורית יביא אתכם אל פארק ראול ולנברג, מתחם שהוקם לזכרו של האדריכל השוודי, שהוכר כחסיד אומות בזכות הסיוע שהעניק בזמן המלחמה להצלתם של רבים מקרב יהודי הונגריה.
רובעים יהודיים
Yelkrokoyade
רובעים יהודיים
Csörföly D
 
הרובע היהודי בוינה
 
שורשי קהילת יהודי וינה נעוצים הרחק בתקופת הכיבוש הרומי, והם הלכו והעמיקו לאורך ההיסטוריה. בתחילת המאה ה-20 מנתה הקהילה היהודית הענפה של וינה כ-175 אלף יהודים שהתערו בחיי התרבות, הפוליטיקה והעסקים בעיר, אולם לאחר סיפוח אוסטריה בידי גרמניה הנאצית בשנת 1938 היגרה ממנה תוך זמן קצר מרבית הקהילה לארצות השכנות או לישראל, ואילו מרבית אלו שנותרו נספו במחנות ההשמדה. כיוון שחלק ניכר מהמבנים הקשורים ליהדות אוסטריה נהרסו במהלך מלחמת העולם השנייה, ביקור ברובע היהודי הוא בעיקרו ביקור באתרים שנבנו בתום המלחמה לצד אנדרטאות זיכרון המשקפים את ההרס שנותר אחריה.
 
רובעים יהודיים
Ulrich Strauss

ביקור באתרי המורשת של יהדות וינה, כדאי שיתחלק בין שני הרובעים היהודיים בעיר - רובע היהודים לשעבר, והמקום בו מתגוררים יהודי וינה כיום. חלקו הראשון של הביקור יכול להתמקד בג'ודן פלאץ, "כיכר היהודים" הידועה בתור מקום התיישבותם הראשון של יהודי וינה במאה ה-12. 

בין האתרים המומלצים לביקור בג'ודן פלאץ:

 • האנדרטה לזכר קורבנות השואה - במרכז הכיכר ניצבת כיום אנדרטה עשויה בטון לזכר 65 אלף היהודים שנספו בשואה. האנדרטה, שהוקמה בשנת 2000 ועוצבה על ידי הפסלת רייצ'ל ווייטריד, בנויה בצורת ספרייה בה מונחים כל הספרים כשהדפים פונים החוצה והכריכה פנימה, כך שלא ניתן לזהות או להוציא אותם. דלתות הספריה אמנם מוטבעות עליה, אולם הן לא נפתחות. סביב האנדרטה חקוקים שמות מחנות הריכוז וההשמדה אליהם נשלחו יהודי העיר. באופן זה, מציגה האנדרטה את כל אותם הפרטים ב"עם הספר" שסיפורם נקטע באמצע, ולא יסופר עוד.
רובעים יהודיים
Carlos Jiménez Ruiz
 • מוזיאון הקהילה היהודית בוינה - המוזיאון הזה צמוד לכיכר היהודים ועוסק בחיי הקהילה היהודית בוינה עוד מימי הביניים ועד היום. המוזיאון מפעיל ארכיון וספרייה עם למעלה מ-40 אלף ספרי קודש, וכולל גם תערוכות מתחלפות המציגות כלי קדושה עתיקים ומיצגים מהם ניתן ללמוד רבות אודות התפתחות הרובע היהודי. במהלך חפירות שנערכו באזור לפני מספר שנים נתגלו בסמוך לכיכר היהודים שרידי בית הכנסת היהודי שהיה קיים במקום במהלך המאה ה-14, כך שכיום ניצב מוזיאון הקהילה היהודית מעל לשרידי מבנה בית הכנסת, ובקומת המרתף שלו ניתן גם לצפות בשרידי עזרת הנשים ובבמה שלו. 
רובעים יהודיים
Senia L

המקום בו מתגוררים מרבית יהודי וינה כיום, אזור מספר 2 של העיר שנקרא לאופולדשטדט, מאפשר לשוטט בין רחובות וסמטאות הכוללים מסעדות כשרות, בתי קפה, בתי ספר וכמה בתי כנסת. האבנים הפזורות על מדרכות הרחובות באזור הרובע מובילות את המבקרים באמצעות החיצים שמוטבעים על גביהן דרך 16 נקודות זיכרון חשובות, הכוללות מבנים ואתרים יהודיים שנסגרו או נחרבו במהלך הפרעות והרדיפות.

רובעים יהודיים
Cha già José

כחלק מהביקור ברובע החדש כדאי לבקר בכרמליטה (Karmelitermarkt)שוק דוכנים הכוללים גבינות, ירקות וביגוד לצד מזון וחנויות כשרות, המהווה את אחת העדויות לערבוב בין אירועי העבר לבין חיי היומיום של הקהילה היהודית בימינו אנו. השוק קיבל את שמו ממנזר הכרמליטה שהיה ממוקם במקומו טרם מלחמת העולם השנייה, אולם במהלך המלחמה נחרבה מרביתו של האזור, ובמקומו של המנזר הוקם ברחובות הללו הגטו של יהודי וינה. היהודים שהתגוררו במקום ונרצחו במהלך המלחמה מונצחים על קירות ומדרכות בשוק באמצעות לוחיות ברזל עליהן חרוטים שמם, המחנה אליו נשלחו ותאריך מותם. 

רובעים יהודיים
Hubertl

10 דקות נסיעה מהרובע היהודי ניצב בית הכנסת הגדול והוותיק של הקהילה היהודית שטאדטטמפל שנחנך בשנת 1826. דווקא מיקומו הצדדי מחוץ לרובע היהודי של העיר, הוא שסייע לו לשרוד את ליל הבדולח בשנת 1938.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: