maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

10 מבתי הכנסת היפים ביותר בעולם

בכל פעם שאנו מבקרים בחו"ל אנו מבקרים בכל הכנסיות הגדולות והמרשימות ביותר, אבל ההוד, ההדר והמבנים המרשימים לא שייכים באופן בלעדי לבני הדת הנוצרית, כיוון שגם בתי הכנסת הם מרשימים לא פחות. ברשימה הבאה תוכלו למצוא 10 מבתי הכנסת היפים ביותר בעולם, שיכולים לקרוא תיגר על הכנסיות הגדולות והמרשימות ביותר.

 

לחצו על כל אחת מהתמונות לצפייה בגודל מלא 

 

 

1. בית הכנסת החדש, גרמניה

בית הכנסת החדש, הנקרא בגרמנית "Neue Synagoge", הוא בית כנסת ברלינאי שבנייתו הסתיימה בשנת 1866. בית הכנסת, שנבנה במטרה לשמש כבית הכנסת המרכזי של ברלין, נחנך בנוכחות קנצלר גרמניה , אוטו פון ביסמרק. בית הכנסת החדש נחשב לאחד המבנים המפוארים ביותר בעיר באותן שנים, ועדיין קיים בו הוד המתעלה על כל הבניינים בסביבתו.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

 

2. בית כנסת היובל, צ'כיה

בית כנסת "היובל" שבעיר פראג הוא ללא ספק אחד מבתי הכנסת הססגוניים ומיוחדים ביותר בעולם, בזכות העיצוב הצבעוני והשמח שלו. בית הכנסת, שנבנה בשנת 1906, קיבל את שמו לכבוד חגיגות היובל של הקיסר פרנץ יוזף הראשון של אוסטריה. לאחר שצ'כיה קיבלה את עצמאותה מהקיסרות האוסטרית, היה נהוג לקרוא לבית הכנסת "בית הכנסת ירושלים", על שם הרחוב בו נבנה.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

3. בית הכנסת של סגד, הונגריה

בית הכנסת של העיר סגד הוא מבנה עתיק ומופלא שנראה ממש כמו טירה מהאגדות. המבנה המרשים נבנה בשנת 1907, וכולל תקרה בעלת כיפה מפוארת, בגובה של 48.5 מטרים. ארון הקודש של בית כנסת זה הוא מיוחד למדי, שכן בנייתו כללה עצי שיטים שהובאו במיוחד מהנילוס, בדיוק כפי שכתוב בהוראות הבנייה של בית המקדש הראשון, המוזכרות בתנ"ך.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

 

4. קהילת שערי צדק, מישיגן

בית הכנסת של קהילת שערי צדק, אשר בעיירה סאות'פילד, פרבר של דטרויט במדינת מישיגן, נבנה בסגנון העתידני שאפיין את הסגנון האדריכלי של שנות ה-60 של המאה שעברה. למרות שבית הכנסת הנוכחי נבנה רק בשנות ה-60 של המאה הנוכחית, הקהילה עצמה קיימת עוד משנות ה-60 של המאה ה-19. 

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

 

5. קהילת רודף שלום, פנסילבניה

בית הכנסת של קהילת רודף שלום הוקם בעיר פילדלפיה בשנת 1795, ונחשב לבית הכנסת האשכנזי הוותיק ביותר בחצי הכדור המערבי. הבניין הנוכחי בו יושבת הקהילה הוקם בשנת 1927, ונראה ממש כמו ארמון קדום של אחד מהמלכים שחיו באזור ארץ כנען. בית כנסת זה מושך אליו מאמינים רבים, ונחשב לאחד ממקומות הפולחן החשובים באזור זה.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

 

6. קהילת בית שלום, פנסילבניה

מבנה בית הכנסת של קהילת בית שלום שבאלקינס פארק, פרבר של פילדלפיה, נראה כמו שילוב מיוחד בין אוהל לבין הר נישא. המבנה, שנבנה בשנות ה-50 של המאה שעברה, תוכנן על ידי האדריכל הנודע פרנק לויד רייט, שניסה להביע את השילוב הייחודי שבדת היהודית, העתיקה ומלאת האמונה. בית כנסת זה נחשב לאחד השיאים האדריכליים בעולם היהודי שבארצות הברית.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

7. בית הכנסת כורל הגדול, רוסיה

בית כנסת זה, שבעיר סנט פטרסבורג שברוסיה, הוא בית הכנסת השני בגודלו באירופה, ונחשב לאחד מבתי הכנסת היפים והמרשימים ביותר ביבשת. בנייתו של בית הכנסת הושלמה בשנת 1888, וכמו בתי כנסת רבים שנבנו בתקופה זו, גם את סגנון הבנייה שלו ניתן לזהות כ-"מורי חדש", סגנון שהושפע מהתרבויות האוריינטליות.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

 

8. בית הכנסת המערבי, גרמניה

בית הכנסת של הרובע המערבי בפרנקפורט נבנה לפני כמאה שנה, בשנת 1910, ועוצב בסגנון המבוסס על אדריכלות מצרית עתיקה. בית הכנסת הגדול משרת מספר קהילות יהודיות מהאזור, המוצאות בו בית רוחני וגם קהילתי. בית כנסת זה הוא גדול למדי, ואולם התפילה הראשי לבדו מכיל מעל ל-1,000 מקומות ישיבה.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

 

9. בית הכנסת "טמפל תפארת ישראל", אוהיו

בית הכנסת המכונה בשם "טמפל תפארת ישראל", נבנה בעיירה ביצ'ווד, פרבר של קליבלנד במדינה אוהיו של ארצות הברית. בית הכנסת העצום הזה נראה ממש כמו מקדש עתיק, עם הכיפה הגדולה שמעליו. במשך 46 שנים הונהגה הקהילה לה שייך בית כנסת זה על ידי הרב הידוע אבא הילל סילבר.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

 

10. בית הכנסת המרכזי, ניו יורק

בית הכנסת המרכזי, המוכר גם בשם "קהילת אחוות חסד", ממוקם באי מנהטן שבעיר ניו יורק, שבארצות הברית. בית כנסת זה נבנה גם הוא בסגנון המורי החדש, כפי שניתן לראות מהחלונות המקושתים והצריחים הגבוהים. בית כנסת זה נבנה בשנת 1872, והוא בית הכנסת העתיק ביותר בניו יורק שעוד נמצא בשימוש פעיל עד היום, ואחד מהעתיקים ביותר בארצות הברית כולה. הבניין שוחזר בשנת 2001 לאחר שנהרס בשרפה באוגוסט 1998.

בתי כנסת יפים

בתי כנסת יפים

מקור: עודד נעים
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: