maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

סרטוני הוידאו האלו יראו לכם שחיות חכמות הרבה יותר ממה שחשבתם

כולנו יודעים שבני האדם הם לא היצורים החכמים היחידים על פני כדור הארץ, אבל האם אנחנו באמת יודעים עד כמה חיות אחרות יכולות להיות אינטיליגנטיות? בעלי החיים שאתם עומדים לראות מסוגלים לעשות דברים מדהימים שבחיים לא הייתם מאמינים שחיות עושות. ועכשיו נראה מישהו מנסה להגיד לכם שחיות לא חכמות!

 

שימפנזות:

קופי שימפנזה ידועים באינטיליגנציה הרבה שלהם שמאפשרת להם ליצור ולעשות שימוש בכלים, להפגין רגשות ולפתח אסטרטגיות מורכבות לפיתרון בעיות. כמעט כול השימפנזות מסוגלות לתקשר באמצעות סמלים ותנועות ידיים בסיסיות וגם יש לא מעט מקרים של קופים שלמדו לדבר בשפת הסימנים. בעזרת אמצעי תקשורת אלו אנו למדנו שקופי השימפנזה מסוגלים להבין עקרונות מורכבים כמו עבר ועתיד, אהבה ומספרים.

בסרטון הבא תוכלו לראות איך שימפנזה מצליחה לזכור ולסמן את המספרים 1-9 במהירות ובדיוק שאני לא חושב שאני הייתי מסוגל להם בעצמי.

 

פילים:

הפילים הענקיים ידועים ביכולתם לזהות פנים ולזכור מידע רב על סביבתם ועברם. פילים רבים, בטבע ובשבי, למדו כיצד להשתמש בכלים פשוטים למטרות איסוף מזון או פשוט לשם השעשוע. לאורך השנים חוקרים רבים היו עדים לתופעות של אבל בקרב פילים כאשר אחד מבני מינם נהרג, מה שמראה על הרגשות העמוקים שיש ליצורים העדינים האלו. מסתבר שפילים גם מאוד נהנים ממוזקיה ואפילו יודעים לנגן קצת בעצמם!

 

דולפינים:

אין שום ספק שהדולפינים הם בין החיות החכמות ביותר בעולם והקשר העמוק שיש להם אחד עם השני ועם בני האדם הוא העדות הטובה ביותר לכך. דולפינים לומדים דברים חדשים במהירות מדהימה, מדברים זה עם זה, מסוגלים להביע מגוון רגשות ואף להציל בני אדם בלב ים. אחת הדוגמאות הכי מרשימות שיש לאינטיליגנציה של הדולפינים היא הדרך היחודית שבה הם צדים. במים רדודים דולפינים יוצרים "רשתות ציד" בעזרת ניעור הסנפירים שלהם על קרקעית הים, וכך למעשה לוכדים דגים בכלוב של בוץ.

 

תוכים:

רבים חושבים שיכולתם של התוכים לחקות את הדיבור האנושי היא התנהגות משעשעת בלבד, אך ישנם זנים מסוימים שלא רק לומדים לחקות אותנו, אלא ממש לומדים את שפתינו! חוץ מלדבר תוכים מסוגלים לעשות עוד הרבה מאוד דברים מדהימים וכמה טריקים שאפילו הכלב שלכם כנראה לא יודע.

;

 


עכברושים:

המכרסמים הקטנים האלה ידועים ביכולת שלהם לפתור בעיות במהירות ולהתמודד עם החלטות מורכבות באופן יעיל. זוהי בדיוק הסיבה שפעמים רבות משתמשים בעכברושים בניסויים התנהגותיים מסובכים. עובדה מפתיעה נוספת היא שמדובר בחיות מאוד אמפטיות שעוזרות אחת לשנייה ומסוגלות ללמוד מגוון מפתיע מאוד של תעלולים.

 

כלבים:

ידידו הטוב ביותר של האדם הוא חיה מדהימה עם אינטיליגנציה שכלית ורגשית שלא ניתן לערער עליה. בנוסף על המוח המדהים שלהם, לכלבים יש חושים חדים מאוד, והם מסוגלים לשאוב כמויות אדירות של מידע על הסביבה באמצעות האף שלהם. היכולת של הכלבים ללמוד מהר ולמלא הוראות הופכת אותם למושלמים עבור משימות של עזרה לעיוורים, חיפוש והצלה, שמירה ואפילו איתור מחלות.

תמנונים:

התמנונים נחשבים לחסרי החוליות החכמים ביותר בממלכת החי, וניסויים רבים במבוכים ופתרון בעיות הראו שהם בעלי זיכרון מעולה לטווח קצר ולטווח ארוך. חלק מהחוקרים טוענים כי תמנונים מפגינים גם יצירתיות, והם בעלי יכולת למידה. בתנאי מעבדה ניתן לאמן אותם בקלות לזיהוי צורות ודוגמאות, והם נצפים פעמים רבות כשהם "משחקים" עם חפצים שונים בזרמי האקווריום.

 

 


יונים:

עוד חיה שאנחנו ממש לא מקשרים לאינטיליגנציה גבוהה היא היונה, אבל אם נחשוב על זה לרגע נגלה שאנו טועים. במשך שנים רבות השתמשו בני האדם ביונים לצורך העברת מסרים וסמכו על היכולת המופלאה שלהם לזכור מקומות ובני אדם שונים. הזיכרון של היונה הממוצעת יכול להכיל מאות תמונות ותווי פנים למשך שנים ארוכות, והן בעלות יכולת למידה גבוהה שרבים לא מודעים אליה. היונה שבסרטון הזה מצאה דרך גאונית להשתחל לתוך מתקן האכלה שעוצב במיוחד כנגד יונים, מסתבר שלא בהצלחה רבה...

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו