print header

טיפולים רפואיים היסטוריים

אף אחד מאיתנו לא אוהב ללכת לרופא, בעיקר כשאנחנו נאלצים לעבור טיפול פולשני או מפחיד. האמת היא שבימינו אין לנו מה לפחד, הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת טיפול עדינים וכמעט לא מורגשים, אך בעבר הטיפולים הרפואיים היו מפחידים ומוזרים הרבה יותר. צפו בהיסטוריה הרפואית.

שיזוף תינוקות

ציוד רפואי היסטורי

התמונה צולמה בבית יתומים בשיקגו של שנת 1925. באותם ימים סבלו תינוקות רבים מרככת בזמן החורף - מחלה הנגרמת מחוסר בויטמין D, אותו הגוף מפיק עם החשיפה לשמש. התינוקות שוזפו באמצעות נורות מיוחדות.

 

מתקן לטיפול בעקמת

ציוד רפואי היסטורי

תמונה זו לקוחה מתוך פרסומת למכשיר החדשני המשמש לטיפול בעקמת. גם היום נעשה שימוש במכשיר מסורבל לטיפול במחלה, אך היום מכשיר זה נלבש כמחוך, מתחת לבגדים.

 

ריאת ברזל לילדים

התמונה, שצולמה בשנת 1937, מתארת את מצבם של ילדים רבים לפני המצאת חיסון הפוליו. הילדים שלקו המחלה נאלצו לפעמים לבלות חודשים שלמים במכונה מסוג זה המסייעת להם לנשום.

 

כסא לידה

ציוד רפואי היסטורי

מקורו של כסא זה במאה ה-19 והוא היה פופולרי למדי בין המיילדות. מומחים רבים טוענים שחלק גדול מהקושי בזמן הלידה נובע מתנוחת השכיבה בה מצוייה האשה, וכי מצב ישיבה שכזה עושה שימוש בכוח המשיכה כדי לעזור בלידה.

 

אחות במחלקה הרדיולוגית

ציוד רפואי היסטורי

תמונה זו של אחות במחלקת הרדיולוגיה צולמה ב-1918, בזמן מלחמת העולם הראשונה. המדים הכבדים נועדו כדי למנוע מקרינת הרנטגן המסרטנת לפגוע בגופם של העובדים במחלקה אשר נחשפו אל הקרינה יום יום.

 

מסכות מגיפה

ציוד רפואי היסטורי

מסיכות מעין אלה שימשו רופאים מימי הרנסנס ועד המאה ה-19 כאשר אלה נאלצו להתמודד עם אזורים מוכי מגיפה. כדי להגן על עצמם, הרופאים מילאו את מקור המסכה בצמחי מרפא ותבלין.

 

צינור תוך-קני מתכת

ציוד רפואי היסטורי

צנתר המתכת הזה, מהמאה ה-19, שימש רופאים לפתיחת דרכי נשימה סתומות אצל מטופלים. החלק הארוך הוחדר בעדינות לגרון ואיפשר למטופל לנשום.

 

אמצעי מניעה עתיק

ציוד רפואי היסטורי

אמצעי מניעה מסוג זה היה קיים מהמאה ה-3 לפני הספירה ועד המאה ה-19. אמצעי המניעה הוכן ממגוון חומרים ביולוגים כגון דבש, קליפות עץ וצואת בעלי חיים והוכנס לאיבר המין של האישה, שם הוא נמס בטמפרטורת הגוף ויצר מחסום קוטל זרע.

 

גיליוטינת שקדים

ציוד רפואי היסטורי

כיום הרופאים מטפלים בשקדים מוגדלים ובדלקות שקדים בעזרת ניתוח, אך במאה ה-19 נעשה שימוש במכשיר מעין זה. המכשיר הוכנס לגרונו של המטופל והידוק הידיות גרם ל"גיליוטינה" להיסגר ולכרות את השקדים המוגדלים.

וילון אוויר צח

ציוד רפואי היסטורי

צינור בד כמו זה שמופיע בתמונה שימש כדי להזרים לחולים אוויר צח ישר מהחלון. מדהים לחשוב שבתחילת המאה ה-20 עוד נרשמו טיפולים כמו "אוויר צח", או "אור שמש".

 

מכשיר לאבחון בעיות נשימה

ציוד רפואי היסטורי

בשנות ה-40 מכשירים מסוג זה שימשו לאבחון איכות הנשימה של המטופל. המכשיר מדד את קצב נשימתו של המטופל, את נפח הריאות שלו.

 

מסור גולגולת

ציוד רפואי היסטורי

חירור הגולגולת הוא טיפול עתיק ביותר אשר שימש בתחילה ל"גירוש רוחות רעות" ומאוחר יותר שימש להפחתת לחץ בגולגולת. במאה ה-19 הרופאים עדיין נקטו בשיטה ישנה זו, אך השתמשו במכשיר המצולם כדי לקבע את המכשיר לגולגלתו של המטופל ולנסר אותה בזהירות.

 

מפסק נחיריים

ציוד רפואי היסטורי

מכשירים מעין אלה שימשו רופאים במאות ה-18 וה-19 כדי להציץ ולהביט לתוך אפו של המטופל. המכשיר הוכנס במצב סגור לנחיר, סיבוב הבורג פתח אותו לאט לאט והרופא זכה להצצה ישירה לתוך אפו של המטופל.

 

עלוקה מלאכותית

ציוד רפואי היסטורי

הקזת דם באמצעות עלוקות הוא טיפול עתיק יומין אשר נועד להיפטר מרעלים במחזור הדם של המטופל. במאה ה-19 עדיין נעשה שימוש בטיפול זה, אך במקום להשתמש בעלוקות חיות, הרופא ניקז את דמו של המטופל באמצעות המכשיר המצולם.

 

מקור: עוז בנדרסקי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו