maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

22 עובדות מדהימות על כדור הארץ

כדור הארץ, כוכב הלכת השלישי מהשמש, הוא הבית של כולנו. למרות הקרבה הגדולה שיש לנו אל הכוכב הנקרא לעיתים גם "אמא אדמה", נראה שרובנו לא מכירים אותו כלל. כדי שתוכלו להרגיש קצת יותר בבית, כדאי שתקראו את 22 העובדות המדהימות הבאות.

הכדור הוא עגול?

כדור הארץ

למרות הדעה הרווחת, כדור הארץ הוא למעשה לא עגול. כוח הסיבוב הצנטריפוגלי שלו גורם לקו המשווה להיות רחב יותר מאשר קו האורך של כדור הארץ.

 

מהירות בעמידה

כדור הארץ

אם תעמדו בדיוק על קו המשווה תנועו סביב מרכז כדור הארץ במהירות גבוהה מ-1,600 קמ"ש. לעומת זאת, אם תעמדו בקוטב, לא תנועו כלל, אבל תנועת כדור הארץ כן תגרום לכם להסתובב על צירכם.

 

טיסה בחלל

כדור הארץ

לא משנה היכן תעמדו על כדור הארץ, בכל מקרה סיבובו של הכדור סביב השמש גורם לכם לנוע במהירות מטורפת של 107,820 קמ"ש בכל רגע נתון.

 

סלעים ממוחזרים

כדור הארץ

הרי הגעש פולטים סלעים מבטן האדמה בצורת מגמה מותכת. המגמה מתקררת, מתקשה והופכת לסלעים. סלעים אלה חוזרים לבסוף אל בטן האדמה בעקבות רעידות אדמה או בעקבות לחץ המופעל עליהם על ידי סלעים חדשים מלמעלה.

 

שיא החום

כדור הארץ

הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה על פני כדור הארץ הייתה 57.8 מעלות צלזיוס. טמפרטורה זו נמדדה בעיר אל עזיזיה אשר בלוב, בשנת 1922.

 

ושיא הקור

כדור הארץ

בניגוד למדבר הלובי הרותח, הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנמדדה על פני כדור הארץ נמדדה בתחנת ווסטוק שבאנטארקטיקה. הטמפרטורה שנמדדה הייתה 89.2 מעלות צלזיוס מתחת לאפס.

 

איפה המים?

כדור הארץ

למרות שיבשת אנטארקטיקה מוגדרת כמדבר (מקום בו לא יורד גשם), היבשת הקפואה מכילה כ-70% מהמים המתוקים שעל כדור הארץ ו-90% מהקרח.

 

משיכה לא שווה

כדור הארץ

למרבה הפלא, כוח המשיכה לא פועל באותה עוצמה בכל מקום כל כדור הארץ. בעמק האדסון אשר בקנדה, למשל, כוח המשיכה פועל בעוצמה פחותה יותר, הודות לעובדה כי קיימת בו פחות מסת אדמה.

 

איבדנו את הצפון

כדור הארץ

הצפון המגנטי של כדור הארץ (הנקודה האמיתית אליה מכוון המצפן לא נמצאת בדיוק בקוטב הצפוני) זז צפונה בקצב קבוע של כ-16 ק"מ בשנה.

עולם הפוך

כדור הארץ

תנועת הצפון המגנטי של כדור הארץ נגמרת מתופעה שתגרום בסופו של דבר להיפוך מוחלט של הקטבים. אנטארקטיקה עדיין תישאר במקומה, אך המצפנים הישנים יצביעו לכיוון דרום במקום צפון.

ירח כפול

כדור הארץ

מדענים רבים מאמינים כיום כי בעבר הרחוק, כאשר כדור הארץ היה עדיין כוכב לכת צעיר בהתהוות, שני ירחים האירו את השמיים. הירח הקטן מבין השניים התרחסק לתוך הירח הגדול, ועכשיו נותרנו רק עם ירח אחד, גדול משניהם.

 

רעידות ירח

כדור הארץ

אנו יודעים כי לרעידות אדמה יש השפעה גדולה על חיינו, אך מסתבר שגם לרעידות אדמה על הירח, הנקראות גם רעידות ירח, יש השפעה גדולה. רעידות שכאלה יכולות לגרום לאי סדרים רציניים במחזור הגאות והשפל.

 

שרשרת ארוכה

כדור הארץ

שרשרת הרי האנדים היא שרשרת ההרים הארוכה ביותר על פני כדור הארץ, אך היא לא הארוכה ביותר על כדור הארץ כולו. שרשרת ההרים הארוכה ביותר נמצאת מתחת לפני הים והיא נקראת הרכס המרכז אוקייני. שרשרת הרים זו נמתחת לכל אורך כדור הארץ והיא מורכבת כולה מהרי געש.

 

בישול איטי

כדור הארץ

הר הגעש הפעיל ביותר על פני כדור הארץ הוא הר סטרומבולי אשר בדרום איטליה. הר זה מתפרץ באופן כמעט קבוע במשך 2,000 השנים האחרונות, עובדה שנתנה לו את הכינוי "המגדלור של הים התיכון".

 

אגמי געש

כדור הארץ

הרי געש הם לא היחידים שיכולים להתפרץ תוך פליטת גז ומגמה. באפריקה, על הגבול בין רואנדה, קונגו וקמרון, נמצאים כמה אגמים אשר יושבים על אדמה וולקנית שיוצרת מתחתם כיסי גז ענקיים. אם אחד מכיסי הגז הללו יתפרץ, הגזים הרעילים שיפלטו ממי האגם יחנקו את כל הסביבה הקרובה.

הכוכב הכחול

כדור הארץ

70% מפני כוכב הלכת שלנו מכוסים במים, אך המין האנושי חקר אך ורק 5% מתוך כל אותם המים.

 

מים יקרים

כדור הארץ

במימי האוקיינוס ניתן למצוא כ-20 מיליון טונות של זהב. האמת היא שרוב הזהב מומס במים, אבל גם אם נאסוף רק את הזהב שנח על תחתית האוקיינוס, עדיין יהיה לנו מספיק זהב כדי לתת לכל אדם בעולם מטיל זהב במשקל 4 ק"ג.

 

מה שיותר כחול יותר עמוק

כדור הארץ

הנקודה העמוקה ביותר באוקיינוס נקראת "תהום צ'אלנג'ר" והיא נמצאת בשקע מריאנה. עומקו של התהום הוא כ-11 ק"מ, כלומר, אם נניח את הר האוורסט בתוך התהום, ישארו עוד כ-2 ק"מ של מים מעל לראשו.

 

מבנים חיים

כדור הארץ

שוניות האלמוגים מורכבות ממיליוני בעלי חיים זעירים בשם "פוליפים". כמה משוניות האלמוגים הן כה נרחבות, עד כי הן מוגדרות כקהילות הגדולות ביותר בעולם. את חלקן ניתן אף לראות מהחלל.

 

היצור החי הגדול ביותר

כדור הארץ

שוניות האלמוגים הגדולות מורכבות ממליוני פרטים. אם אנחנו רוצים להכיר את היצור החי הבודד הגדול ביותר, נאלץ להגיע לאורגון שבארצות הברית, שם חיה פטריית ענק שהגיעה לגודל של כמעט 9 קמ"ר.

 

אוקיינוס רחב ידיים

כדור הארץ

אגן האוקיינוס השקט מכיל יותר מחצי מהמים הבינלאומיים בעולם. האגן רחב כל כך עד שהוא יכול להכיל את כל היבשות בתוכו.

 

אורחים מהחלל

כדור הארץ

בכל יום ויום נוחת על כדור הארץ כ-100 טון של חומר בין כוכבי, בעיקר קרח המגיע מאסטרואידים. רוב החומר נוחת בים ומגיע בצורת גרגרי אבק קטנים.

 
מקור: אהרון קלאוזנר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו